پنج‌شنبه, 19 تير 1399

مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان

  • ساعت : ۸:۲۵:۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ 
  • تعداد بازدید : 23
  • کد خبر : ۱۲۳۱۹۵
    /  4
ارزیابی و سازگاری ژنوتیپ های برتر گردو و عملیات پیوند زنی بیش از 50000 پایه مركبات در پایگاه تحقیقاتی (اسفندقه) مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی جنوب كرمان

ارزیابی و سازگاری ژنوتیپ های برتر گردو و عملیات پیوند زنی بیش از 50000 پایه مرکبات در پایگاه تحقیقاتی (اسفندقه) مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان

ارزیابی و سازگاری ژنوتیپ های برتر گردو و عملیات پیوند زنی بیش از 50000 پایه مرکبات در پایگاه تحقیقاتی(اسفندقه) توسط مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان صورت گرفت.

آقای دکتر احمد احمدپور عضو هیئت علمی مرکز ضمن اعلام و تائید این خبر افزود: ژنوتیپ های جمع آوری شده در ایستگاه تحقیقات گردو در شهرستان رابر از توابع استان کرمان به همراه ارقام غالب داخلی و خارجی گردو در نهالستان ایستگاه تحقیقاتی اسفندقه بر روی پایه های بذری و بومی منطقه مورد پیوند زنی قرار گرفت. هم چنین ایشان اضافه نمودند: پیوند استفاده شده از نوع اسکنه بوده و برای افزایش درصد گیرایی پیوند محل پیوند با کیسه پلاستیکی و پاکت مقوایی پوشانده، و هدف از این پروژه برای سازگاری ارقام پیوند داخلی و خارجی و ژنوتیپ های برتر منطقه استانی و ملی برای اصلاح باغات قدیمی از طریق پیوند سرشاخه و احداث باغات جدید با ارقام جدید و ژنوتیپ های سازگار و پیوندی است.

دکتر احمدپور اضافه نمودند: عملیات پیوند زنی بیش از 50000 پایه مرکبات در نهالستان مجوز دار مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان واقع در اسفندقه به پایان رسید. و در این مرحله ارقام تجاری سازگار گونه های مختلف مرکبات بر روی دو پایه نارنج و ولکامریانا در شرایط گلخانه و در قالب نهال گلدانی در منطقه ایزوله اسفندقه در فاصله 65 کیلومتری جیرفت پیوند زنی شد. نهالهای پیوندی شناسه دار جهت احداث باغ در منطقه و استانهای مرکبات خیز در اختیار باغداران قرار می گیرد. 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها